EL | EN

Διαχείριση Χρηματοροών Συμβάσεων Μεταφοράς Τεχνολογίας

Οποιεσδήποτε χρηματορροές προς το Πανεπιστήμιο (Ειδικός Λογαριασμός) που θα προκύψουν στο πλαίσιο της εκτέλεσης σύμβασης παραχώρησης θα διατίθενται, κατά προτεραιότητα, για την κάλυψη των δαπανών που καταβλήθηκαν για την απόκτηση και συντήρηση των τίτλων πνευματικής ιδιοκτησίας, καθώς, επίσης, και αυτών που προέκυψαν κατά τη διαπραγμάτευση συμβάσεων παραχώρησης κατά τη διάρκεια του χρόνου ισχύος των αντίστοιχων τίτλων. Τέτοιου είδους δαπάνες περιλαμβάνουν αμοιβές που καταβλήθηκαν σε τρίτους για νομικές και συμβουλευτικές υπηρεσίες καθώς επίσης και για την κατοχύρωση των τίτλων. Οι αμοιβές που θα πληρώνονται σε τρίτους μπορεί να είναι είτε εφάπαξ πληρωμές ή να έχουν τη μορφή προσυμφωνημένου ποσοστού από το συνολικό ύψος των δικαιωμάτων εκμετάλλευσης, αν υπάρχουν.

Για τον υπολογισμό του καταμερισμού των χρηματορροών, που προέρχονται από δικαιώματα, σε κάθε σύμβαση παραχώρησης θα χρησιμοποιείται ο ακόλουθος τρόπος:

1. Από το σύνολο της χρηματορροής θα καλύπτονται κατά προτεραιότητα μη καλυφθέντα έξοδα που περιγράφονται παραπάνω.
  2. Το υπόλοιπο, καθαρό ποσό δικαιωμάτων, θα κατανέμεται κλιμακωτά ως εξής:
    1. Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν δικαιώματα των δημιουργών στο μέρισμα του Πανεπιστημίου (Ειδικός Λογαριασμός), το Πανεπιστήμιο (Ειδικός Λογαριασμός) θα παίρνει το σύνολο του μερίσματος.
    2. Σε περίπτωση που υπάρχουν δικαιώματα των δημιουργών στο μέρισμα του Πανεπιστημίου (Ειδικός Λογαριασμός):
      1. Οι δημιουργοί θα λαμβάνουν το συμφωνημένο ποσοστό του μερίσματος που τους αντιστοιχεί (60%).
      2. Το Πανεπιστήμιο (Ειδικός Λογαριασμός) θα παίρνει το υπόλοιπο ποσοστό του μερίσματος (40%).
  3. Ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας του Α.Π.Θ. είναι δυνατόν να συμβάλλει στη χρηματοδότηση έκδοσης των αποτελεσμάτων μιας έρευνας. Το ποσό της συγκεκριμένης δαπάνης επιστρέφεται στον Ειδικό Λογαριασμό Κονδυλίων Έρευνας από τον εκδότη, συγγραφέα, χρηματοδοτηθέντα ερευνητή. Ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας διατηρεί το δικαίωμα να απαιτήσει από τον χρηματοδοτηθέντα εκδότη ποσοστό μέχρι 30% από την εμπορική εκμετάλλευση της έκδοσης, της οποίας σκοπός ήταν η διάδοση των αποτελεσμάτων της έρευνας.