EL | EN

Διαχείριση Χρηματοροών από τη Συμμετοχή σε Εταιρίες Τεχνοβλαστούς

Για τον υπολογισμό του καταμερισμού των χρηματορροών που προέρχονται από πληρωτέα μερίσματα λόγω τους συμμετοχής του Πανεπιστημίου (Ειδικός Λογαριασμός) στο μετοχικό Κεφάλαιο Τεχνοβλαστών ή ως αντάλλαγμα για σύμβαση παραχώρησης, χρησιμοποιείται ο ακόλουθος τρόπος:

• Από το σύνολο τους χρηματορροής καλύπτονται κατά προτεραιότητα μη καλυφθέντα έξοδα υποβολής και συντήρησης του Διπλώματος Ευρεσιτεχνίας ή αντίστοιχου τίτλου κατοχύρωσης δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας.
  • Το υπόλοιπο ποσό του μερίσματος κατανέμεται ως εξής
    • Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν δικαιώματα των δημιουργών στο μέρισμα του Πανεπιστημίου (Ειδικός Λογαριασμός), το Πανεπιστήμιο (Ειδικός Λογαριασμός) θα λαμβάνει το σύνολο του μερίσματος.
    • Σε περίπτωση που υπάρχουν δικαιώματα των δημιουργών στο μέρισμα του Πανεπιστημίου (Ειδικός Λογαριασμός)
      • Οι δημιουργοί θα λαμβάνουν το ποσοστό του μερίσματος που τους αντιστοιχεί (60%), σε περίπτωση είσπραξης εσόδων.
      • Το Πανεπιστήμιο (Ειδικός Λογαριασμός) θα λαμβάνει το υπόλοιπο ποσοστό του μερίσματος (40%).